X
تبلیغات
زولا

به کدام سو؟

دوشنبه 25 دی 1396 ساعت 08:02


  گذشته یا آینده؟ 

در سایتی بنام « دانشجو »‌  نامه ای از آقای هادی خرسندی به رضا پهلوی منتشر شده که در زیر می خوانید. اما این نامه در سایت « اصغر آقا » ی آقای خرسندی نیست، هر چه هم  در گوگل گشتم  پیدا نکردم،  مگر در همان سایت که معلوم نیست این نامه را از کجا آورده است. اصل نامه در این جا منتشر شده : 

http://daneshjuonline.com/%D9%87%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%AE%D8%B1%D8%B3%D9%86%D8%AF%DB%8C-%D8%B7%D9%86%D8%B2%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%B1%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AC%D9%88/ 

بهر صورت کسی که باید تایید کند این نامه از او هست یا نه ، شخص آقای هادی خرسندی است. این هم نشانی سایت ایشان. هر کس می خواهد درستی یا نادرستی این نامه را بداند می تواند سرراست با ایشان تماس بگیرد و داستان را بپرسد:

http://www.asgharagha.com/ 

نگارنده گرچه به اصل نامه مشکوک است، اما مطالبی دارد که مطرح کردتش بد نیست، البته با نظری، که در پایان نامه آورده می شود: 


«  پاسخ هنرمند هادی خرسندی به رضا پهلوی:،

پسر را بجاى پدر نباید محاکمه کرد

پاسخی منطقی به آقاى رضا پهلوى توسط استاد هادی خرسندی 

اما تاسفباره که آقاى رضا پهلوى از یکسو ادعا میکند که طرفدار آزادى است, و از سوى دیگر, در همین مصاحبه بدون هیچ سند سیاسى و منطقى میشود که همه جوانان برخلاف والدینشان با توجه به مطالعه و بدون تعصب اینک همگان طرفدار شاه فقید و او هستند! 

ولى در ادامه آب پاکى را خیلى آشکارا روى دست همه طرفداران فریب خورده اش میریزد! او در همین مصاحبه با آیت الله بى بى سى چنین میگوید : در زمان حکومت پدرم رژیم پهلوى آزادى بسیار زیاد وجود داشت ، زن و مرد با هم کاملا برابر بودندووو!!! خب جناب پهلوى اگر بقول شما برابرى زن و مرد وجود داشت وشماهم ظاهرا خیلى طرفدار این برابرى هستید، پس چرا خواهر بزرگ شما شهناز جانشین شاه پدرتان نیست و حق ندارد باشد؟!! آیا بزعم شما و خاندان مدرن و متمدن پهلوى برابرى زن و مرد اینست؟ راستى اگر انقلاب نمیشد و شما روزى پادشاه میشدید دخترتان حق داشت طبق سنت برابریخواهانه خودتان و پدر ارجمندتان بر تخت قدرت تکیه دهد؟ دیگر اینکه ،اگر آزادى سیاسى وجود داشت چرا زندانهاى ایران پر از زندانى سیاسى بود؟ چرا خبرنگار کریم پور شیرازى را عمه خانم ،اشرف پهلوى او را با نفت به آنش کشید و کشت؟ چند کتاب مارکسیستى یا جمهوریخواهى در زمان رژیم پهلوى مجوز انتشار گرفت؟ ایا میتوانید فقط یک نمونه نام ببرید؟ چرا روشنفکران بزرگى همانند بیژن جزنى را ساواک در زندان اوبن بدستور پدر جان ترور کرد؟ چرا اصلا ساواک وجود داشت؟ اگر آزادى سیاسى در زمان پدر شما وجود داشت چرا همه احزاب را شخصا پدر شما آقاى محمد رضا شاه ممنوعه اعلام کرد و گفت هیچ حزب دیگرى حتى درباریهاى طرفدار ایران نوین،از جمله نهیت وزیر وقت اقاى امیرعباس هویدا نمیتواند فعالیت کند و همه احزاب و سازمانها و اتحادیه ها را ممنوع کرده بود؟ من در حیرتم آیا واقعا این تعریف شما از آزادىیست ؟! آقاى رضا پهلوى من شخصا آرزو میکردم بعداز چهل سال زندگى کردن شما در اروپا حداقل یکبار در انتقاد از پدرتان حرفى میزدید و اعتماد افرادى مانند مرا کمى به شما جلب میکرد ولى با این دو مصاحبه اخیرتان میبینم که اینگونه نبوده و نیست .اى کاش زمانیکه در مصاحبه قبلى با این خبرگزارى آیت الله بى بى سى انجام دادید ضمن انتقاد درستى که شما به چپاولگران دژخیم جمهورى اسلامى کردید درباره خاندان و خانواده خودتان هم بخاطر میلیارد ها دلارى و جواهرى که از ثروت دسترنج زحمتکشان ابران به غارت بردید و تا حدى که عمه محترمتان خانم اشرف پهلوى با نیمى از آن غارتها توانست یک جزیره کامل بخرد و در ان به تبهکارى هایش از جمله قاچاق بین المللى مواد مخدر ادامه دهد، یک ذره هم از آنهمه چپاول خانواده خودتان انتقاد میکردید.! شما جورى از غارت مردم حرف میزنید که گویا اطلاع ندارید که پدر بزرگوار شما جناب محمدرضا شاه ٥٢ سال پیش کل هزینه درست کردن و براه انداختن متروزیر زمینى سوئد را بخاطر عیش و عشرت پرستى اش به ملکه سوئد هدیه کرد در حالیکه بطور نمونه شاعر ارجمند ایران و پدر شعر نو زنده یاد نیمایوشیج براى ملاقات بستگانش در منزل خانوادگیش بدلیل ساخته نبودن یک جاده حتى خاکى از شهر به روستاى یوشیج و فقط بخاطر ابنکه یک قاطر و الاق وسیله رفت و امد مردم آن روستاها بود و نتیجه اش سینه پهلو و آنفلانزاى شدید گرفتن نیما عزیزمان پدر شعر نوین جان بجانان داد.! جناب پهلوى ، کشته شدن سه تن از دانشجویان ارزشمند ایران را بدستور پدر آزادیخواه و متمدنتان در روز ١٦ آذر با گلوله هاى ساواک را هم جزو پرونده درخشان آزادیخواهى پدر ارجمندتان میگذارید؟ اسناد منتشر شده سازمان سیا امریکا چى ؟ جزو کارنامه درخشان پهلوى و بیسوادى مخالفین پدر ارجمندتان میگذارید؟ خوب شد بالاخره دم خروس با این آشکارى از زیر عبا بیرون زد 

واقعا براى ملتمان متاسفم که حتى یکنفر نتوانست جسورانه بیانگر حقایق تاریخ ما باشد

++++++++++++++

نه شاه میخایم ، نه ، رهبر

نه ، بد میخایم ، نه، بدتر

استقلال، ازادی، جمهوری، جمهوری ، جمهوری »

===============

نویسنده فراموش کرده که از مصدق بنویسد و کودتای ۲۸ مرداد با همراهی کامل روحانیت! 

نویسنده می توانست بجای تاسف برای ملت، چنین بنویسد : 

تاریخ نشان داده ، آنهایی موفق بوده اند که رو به آینده داشته اند نه به گذشته. در گذشته ی ما  دو عامل اساسی باعث عقب ماندگی بوده اند : 

الف - حاکمیت استبدادی شاهنشاهی : که همیشه هر نوع  فکر تازه ای را که یکه تازی اش را محدود کند، سرکوب می کرد حتا اگر این فکر تازه در طولانی مدت برایش مفید بوده باشد. نمونه هایش بسیارند یکی قائم مقام فراهانی و دیگری امیرکبیر و این آخری جناب دکتر محمد مصدق !


ب - روحانیت،  که همیشه مخالف تجدد و نو آوری بوده است زیرا بقول سیدعلی یزدی - پدر سید ضیاءالدین طباطبایی نخست وزیر زمان احمد شاه - خطاب به میرزا حسن خان رشدیه که اولین دبستان به سبک جدید را باز کرد گفت : اگر بچه های به این کوچکی این مطالب  بزرگ  را بدانند، فردا ازما حرف شنوی نخواهند داشت . به همین دلیل مدرسه رشدیه را در تبریزآتش زد! ( کتاب سوانح عمر. زندگی نامه میرزا حسن رشدیه  ص ۳۳ )

 سال های اول مشروطیت که مصادف با جنگ جهانی اول و بهم ریختگی کشوربود و هر خانی برای خودش پرچمی بلند کرده بود، همه از این بهم ریختگی بشدت ناراحت بودند، برای ایجاد نظم ، به فرامین « دستور می دهم » رضا ، که رضا شاه بعدی است . تن دادند. 

این تن دادن، به آنجا رسید که قانون مشروطیت فراموش شد و به دوران استبداد شاهنشاهی باز گشتیم. 

اما حکومت شاهنشاهی پهلوی نیز- با همه خدماتش -  نتوانست خواست بنیادی جامعه ما را که در مشروطیت شکل گرفته بود، یعنی دموکراسی ، برآورده کند و تا آنجا پیش رفت که همدست امریکا درآمد تا دکتر مصدق را با همراهی روحانیون تراز اول سرنگون کند و زخمی عمیق برجای گذاشت. 

این زخم باضافه زخم های پیشین، گروه های چریکی مختلف - از اسلامی گرفته تا مارکسیستی - را بوجود آورد. در جریان حکومت محمد رضا شاه - با این که زندگی چندان مشکل نبود - اما نارضایتی هر روز افزون ترمی شد. با توجه به تبلیغات بسیاری که در مورد حکومت عدل اسلامی هم توسط روشنفکران مذهبی -  دروغ نمی گفتند اما توهم داشتند - و توسط روحانیت انجام شده بود، مردم فکر کردند اگر به ۱۴۰۰ سال پیش برگردند، شاید یک حکومت دموکراسی نصیبشان شود!! و البته امریکا هم که از بالارفتن قیمت نفت توسط ایران ناراحت بود، به این جریان دامن زد. 

اما می بینیم که این برگشت به ۱۴۰۰ پیش چه فاجعه ای آفرید بطوری که همه می گویند « خدا پدر کفن دزد قبلی را بیامرزد » که اگر کفن می دزدید، چوب به ماتحت مرده نمی کرد!!

به قول و قرارها، اعلامیه ها، گفته ها اعتماد نکنیم: 

آقای خمینی هم می خواست اب و برق را مجانی کند، و با درآمد اوقاف کشور را آباد کند، می بینیم که چه از کار درآمد. 

اعتماد به تاریخ و تجربه های تلخ گذشته تنها راه است که نشان می دهد: 

به همین دلیل اگر به گذشته هر کدام برگردیم - شاهنشاهی یا مذهبی از هر نوعش - ، در واقع عقب گرد کرده ایم. تنها راه رهایی برای نجات از دست استبداد شاهتشاهی  و تحجر روحانیت، ایجاد یک حکومت دموکراسی است. 

گفتن جمهوری کافی نیست! خیلی کشورها جمهوری هستند، اما دموکراسی ندارند مانند روسیه، مصر، سوریه، پاکستان، …. 

بنابراین مواظب « جمهوری گویان » باشیم!  

البته حکومت جمهوری  وسیله ایست برای دموکراسی اما خودش به معنای دموکراسی نیست!


این حرف ها بجای « واقعا برای ملتمان متاسفم  » شاید کارگرتر باشد!

نظرات (2)
شنبه 30 دی 1396 ساعت 13:56
باسلام.
منظور بنده بازی با این الفاظ است که گویا عالمگیر شده.
اولا کنگو برای آفریقاست.. ثانیاً افغانستان و لائوس و ویتنام و از همه قشنگ تر کره شمالی رو کجای دلم بگذارم...
حالا جسارتا سوال بنده را جواب بدهید:
آیا واقعاً روحانیت امروزی با تجدد مخالف است.. با علم مخالف است با آگاه شدن مردم مخالف است؟!! با ذکر مثال توضیح دهید!
خواهشا روی کلمه "آگاه شدن" دقت بفرمایید... عزت زیاد
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام، این سخنان را گوش کنید https://t.me/gozaresh1395/1310
دوشنبه 25 دی 1396 ساعت 13:10
باسلام..
آیا واقعاً روحانیت امروزی با تجدد مخالف است.. با علم مخالف است با آگاه شدن مردم مخالف است؟!!
جمهوری خالی کافی نیست جمهوری دموکراتیک چطور خوب است؟!.. مثل کنگو و گرجستان و...؟!!
شما که از تاریخ می خواهید عبرت بگیرید.. فریب تاریخ و بازی با این الفاظ را هم نخورید برادر جان!
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام. از امامزاده ها کورش را پیدا کردید ( امام زاده محروق ) !! چرا کشورهای اروپای غزبی، کانادا، مالزی، ژاپن، امریکا، را نمی بینید؟ مثل این که نقشه جغرافیای شما از حد خاورمیانه بیشتر نیست!
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.